Češi platí kazašskému vůdci 24 milionů denně na výzkum jeho nesmrtelnosti

Dnes zahajujeme seriál o závislosti na fosilních palivech.

Dnes zahajuje Hnutí DUHA nový seriál stručných kritických zpráv o české energetice, jejíž  megalomanská a devastující podoba vyhovuje pouze těm, kdo na ní vydělávají. Každý týden zveřejníme aktuální zajímavé číslo, dokumentující naši závislost na fosilních palivech - a zároveň ukazující cestu k jejímu vyléčení.

Začátek léta se tradičně ohlašuje zdražováním benzínu. Řidiči platí na pumpách vysoké ceny, loni se benzín vyšplhal až na 40 korun [1]. Zároveň ČR doveze každý den ropu za 315 milionů, za loňský rok činily výdaje státu celkem 115 miliard [2]. Tyto obrovské peníze přitom plynou především totalitářským asijským režimům, které z nich financují pronásledování politických odpůrců, represívní státní aparát, budování nových měst a jezer v poušti, zahraniční špionáž ap.

České peníze za ropu podporují také vyloženě bizarní projekty. Například Kazachstánu za ni platíme 24 milionů korun denně [2]. Tamní prezident Nursultan Nazarbajev tak mohl i díky našim peněženkám zadat svým vědcům za úkol hledat tajemství věčného mládí, aby se udržel co nejdéle u moci [3]. V kazašském parlamentu neexistuje opozice, tisk je pod tuhou kontrolou a prezidenta drží u moci rozsáhlý policejní aparát, klanové struktury a uplácení obyvatel štědrými sociálními výdaji za prodej ropy a plynu. 

V naší nové rubrice „Číslo týdne“ (www.cislotydne.cz) najdou lidé odpovědi na otázky, jako např.: „jak dotuje ČR těžbu uhlí“, „kolik plynu můžeme ušetřit“ nebo „čeho si užívají fosilní baroni“ a mnoho dalších.

Hnutí DUHA bude takto srozumitelnou formou ukazovat, proč potřebujeme zákon o fosilních palivech. Nový předpis podle úspěšného britského vzoru stanoví, jak se bude naše země zbavovat závislosti na stále dražších fosilních palivech – rok po roku, krok po kroku. Zákon rozhýbe investice do chytrých řešení, jako jsou úsporné domy a pohodlná veřejná doprava, snadná recyklace odpadu, čistá energie nebo české potraviny v obchodech [4].

Většina parlamentních stran – ČSSD, TOP 09, Starostové a nezávislí, LIDEM, Věci veřejné i KSČM – již oficiálně sdělila, že takový zákon v principu podporuje.

Jiří Koželouh, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Jsme velice  - a zároveň velice zbytečně - závislí na dražších a dražších fosilních palivech. Proč máme platit horentní sumy za benzín - snad proto, aby totalitářský prezident Kazachstánu mohl hledat elixír věčného mládí a vládnout ještě sto let?“
„V Británii se shodli, že absurdistány a megalomanie podporovat nebudou. Přijali zákon, který stanoví, jak se bude země závislosti na fosilních palivech zbavovat. I my nyní máme stejnou příležitost.“
„Hnutí DUHA bude v novém seriálu Číslo týdne pravidelně přinášet informace o tom, jak nás fosilní závislost tíží - a jak ji léčit.“

Poznámky:
[1] Auto Aktualne.cz: http://auto.aktualne.centrum.cz/clanek.phtml?id=755935
[2] Databáze zahraničního obchodu, ČSÚ, http://apl.czso.cz/pll/stazo/STAZO.STAZO
[3] The Guardian: Kazakhstan's president urges scientists to find the elixir of life: http://www.guardian.co.uk/world/2010/dec/07/kazakhstan-president-scienti...
[4] Bližší informace o navrhovaném českém zákoně a iniciativě Velká výzva: www.velkavyzva.cz/content/files/DOKUMENTY/1/www-brozurka-www.pdfTisková zpráva vznikla v rámci projektu Systém dalšího vzdělávání v oblasti aktivního občanství (CZ.1.07/3.1.00/37.0075), spolufinancovaném Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Šítky aktuality: