Beránek a vlk: film o soužití chovatelů a vlků bude nově dostupný online

Dokument představující možnosti soužití chovatelů a vlků bude po roce projekcí dostupný na online platformách. Film představuje farmáře z České republiky, Itálie a Španělska a různé cesty, které si zvolili při ochraně svých stád před vlky. Podívat se na snímek bude nově možné kdykoliv z pohodlí domova, a to zdarma. Zájemci ho od dnešního dne najdou na Youtube kanále Šelmy.cz či na Vimeo účtu Šelmy.cz.


Dokument Beránek a vlk, který měl premiéru před rokem, dokumentuje možnosti ochrany ovcí před vlky u chovatelů z Česka, ale i ze zahraničí. Představuje příběhy pastevců z Krušných hor a Broumovska, kteří jsou návratem vlků zaskočeni a hledají způsoby, jak s nimi koexistovat. Představuje také jejich konkrétní způsoby řešení ochrany stád a dosavadní zkušenosti s jejich funkčností.


Film zavede diváky ale i do jižní Evropy, konkrétně do Itálie a Španělska, kde vlci nikdy zcela vyhubeni nebyli. Takovým místem je např. španělská provincie Leon. Místní pastevec Gregorio se věnuje chovu španělských mastinů a udržuje tak dlouhodobou tradici, kterou po staletí formovala neustálá přítomnost vlků i medvědů v místní krajině. V Itálii snímek představuje především inspirativní spolupráci ochránců přírody a farmářů. Ta spočívá především v pečlivém monitoringu výskytu vlků v okolí pastvin a ve vytváření individuálních řešení pro každého chovatele na míru. Film tak chovatelům přináší inspiraci ze zemí, kde přetrvala nepřerušená zkušenost s ochranou stád před predátory. Široké veřejnosti nabízí hlubší vhled do výzev, které farmářům návrat vlků přináší.


Spolu se snímkem bude na stejných místech online dostupná také beseda z promítání v ostravském kině Art z prosince 2021. O vlcích a ochraně ovcí v Beskydech v ní diskutovali Roman Cieslar - chovatel ovcí z Bystřice nad Olší a člen Asociace soukromého zemědělství, koordinátor Vlčích hlídek v Beskydech Michal Bojda a zoolog Správy CHKO Beskydy Václav Tomášek. 


Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR, o filmu řekl:

„Návrat vlků do české krajiny přináší také mnohé komplikace pro chovatele hospodářských zvířat. Je třeba hledat způsoby spolužití lidí a vlků a vytvářet pro chovatele takovou podporu, aby se vlci nestali překážkou chovu hospodářských zvířat. Film ukazuje, že to není jednoduché, ale je to možné.“


Miroslav Kutal, vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA, k filmu uvedl:

„Vlk se stal v posledních osmi letech trvalou součástí české přírody, zasahuje k nám minimálně čtyřiadvacet teritorií. Je důležité, aby se chovatelé na příchod vlka připravili, i když v jejich nejbližším okolí smečky zatím neoperují. Film natočený ve třech evropských zemích nabízí inspiraci, jak mohou pastevci svá stáda před útoky vlků zabezpečit.


Přílohy:

  1. Film je možné sledovat na Youtube nebo Vimeu.

  2. Prosincová beseda o vlcích a ochraně ovcí v Beskydech je k vidění na Youtube a Vimeu.

  3. Trailer k dokumentu je dostupný zde. Další krátké ukázky z filmu najdete např. zde, zde nebo zde.

  4. Plakát a fotografie z filmu jsou dostupné zde.