Analýza: EU může úplně stopnout odběr ruského plynu do 3 let. Hlavním řešením je více obnovitelných zdrojů a úspor

150 miliard metrů krychlových ruského plynu může Evropská unie do roku 2025 plně nahradit, ukazuje dnes vydaná analýza expertních společností Ember, E3G, RAP a Bellona. [1] Zhruba 100 miliard m3 lze nahradit zvýšením výroby energie z obnovitelných zdrojů, tepelnými čerpadly a úsporami energie. Zbylých 50 miliard m3 pak zvýšením dovozu zemního plynu z jiných zdrojů s využitím existující infrastruktury. Trvalé nezávislosti na ruském plynu lze tak podle nových propočtů dosáhnout ještě o dva roky dříve, než navrhuje Evropská komise [2].


V nouzovém režimu s nuceným regulováním spotřeby se můžeme obejít bez ruského plynu hned, jak ukázala dřívější analýza think-tanku Bruegel [3]. Nová analýza ukazuje, že se dokážeme i při okamžitém odpojení dostat za 3 roky do normálního stavu.  


Jiří Koželouh, vedoucí energetického programu Hnutí DUHA. řekl: 

“Nejen že bychom v nouzovém režimu zvládli odpojení od ruského plynu, ale dokážeme jej plně nahradit za pouhé tři roky. Ale je pro to potřeba zvýšit cíle v oblasti obnovitelných zdrojů a úspor a nasměrovat do těchto perspektivních odvětví dostatek peněz a odstranit bariéry rozvoje. Pro Česko to znamená rychle otevřít dotační programy na zateplování a fotovoltaiky i pro nízkopříjmové rodiny, poskytnout investiční i provozní podporu pro vznik ještě více nových obnovitelných zdrojů či odstranit bariéry pro vznik energetických společenství občanů.”


Lukáš Hrábek z Greenpeace říká:

“Znovu se ukazuje, že obnovitelné zdroje a energetické úspory, především v zateplování, jsou nejrychlejší cestou, jak snížit spotřebu ruského plynu, a tím i závislost na něm. Nejen že je to rychlejší řešení než stavba nových jaderných elektráren, ale dokonce je to i rychlejší než stavba nových LNG terminálů, s nimiž počítá Evropská komise. Je ale potřeba se zateplováním a s rozvojem obnovitelných zdrojů začít hned, protože jinak se zbavit ruského plynu za pouhé 3 roky nezvládneme.”


Poznámky: 


[1] https://ember-climate.org/insights/research/eu-can-stop-russian-gas-imports-by-2025/ 


[2] https://edition.cnn.com/2022/03/11/energy/europe-russia-energy-end-date/index.html


[3] https://www.bruegel.org/2022/02/preparing-for-the-first-winter-without-russian-gas/