77 % lidí v ČR si myslí, že životní prostředí má přímý dopad na jejich každodenní život – Eurobarometr

Zároveň říkají, že vláda nedělá pro životní prostředí dost<--break->.

Více než tři čtvrtiny Čechů a Češek si myslí, že stav životní prostředí má přímý vliv na jejich každodenní život. Téměř stejné množství si myslí, že česká vláda nedělá dost pro ochranu životního prostředí a že ochrana životního prostředí posiluje ekonomiku. Vyplývá to z nového, dnes publikovaného průzkumu veřejného mínění Eurobarometr [1].

 Česká veřejnost také považuje přibývání odpadu za větší problém než lidé ve kterékoli jiné zemi Evropské unie (str. 14).

 Z průzkumu rovněž vyplynulo, že:

  • 71 % by kupovalo ekologické výrobky, i když budou o trochu dražší (str. 34).
  • 69 % soudí, že česká vláda nedělá dost pro ochranu životního prostředí (a pouhá 2 % si myslí, že dělá příliš mnoho, str. 68).
  • 72 % si myslí, že ochrana životního prostředí posiluje ekonomický růst (str. 58).

 Skoro přesně polovina (52 %) Čechů a Češek považuje za potřebné, aby stát při sledování pokroku kladl stejný ohled na ekologické i ekonomické přínosy, zatímco hrubý domácí produkt by měl mít přednost podle 24 % (str. 62).

 Jiří Koželouh, nový programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

 „Češi a Češky považují přibývání odpadků za větší problém než lidé v kterékoli jiné zemi unie. Vláda by měla konečně přijít s účinnými programy, které rozhýbou recyklaci.“

 „Potvrzuje se věc, se kterou se setkáváme každý den. Spoustu lidí opravdu trápí hromadění odpadu, smog nebo špinavé řeky a rozčiluje je, že s tím stát nic nedělá. A velká většina Čechů i Češek si také myslí, že ekologické zákony a programy posílí ekonomiku.“

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace, telefon 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz   

Poznámky:

[1] Dnes publikované výsledky jsou ke stažení na http://ec.europa.eu/public_opinion/archives/ebs/ebs_416_en.pdf

Šítky aktuality: