68 % lidí je proti novým projektům v národním parku na Šumavě

Zjistil to nezávislý výzkum veřejného mínění, který pro Hnutí DUHA udělala společnost Focus [1]. Většina respondentů rovněž považuje letní blokádu v národním parku za užitečnou v tom, že otevřela diskusi o kácení na Šumavě.

Celkem 68 % dotázaných souhlasilo s názorem, že v národním parku „by se mělo dávat přednost ochraně přírody i na úkor rozvoje různých nových projektů, které podpoří turistický ruch“. Nové lanovky, sjezdovky a podobné záměry podporuje pouze 21 %.

Navíc podle výzkumu si 56 % Čechů a Češek myslí, že „za současnými aktivitami vedení národního parku stojí zájmy různých skupin, které chtějí v národním parku postavit a provozovat různé turistické atrakce a cíle“.

Nové lanovky a sjezdovky se rýsují coby ústřední bod ve sporu o nový zákon o národním parku. Politici z Plzeňského kraje navrhli, aby se zóny, kde lze stavět, rozšířily ze současných pěti na bezmála 70 % národního parku [2]. Developerům by to umožnilo budovat nové mamutí projekty v šumavské přírodě.

Také v návrhu, který připravuje ministr životního prostředí Tomáš Chalupa, prozatím chybí pojistky proti živelné výstavbě v národním parku.

Průzkum rovněž ukázal, že:
62 % lidí souhlasí s názorem: „Je dobře, že ochránci přírody svoji blokádou upozornili na to, že v národním parku Šumava dochází ke kácení stromů, a tím rozpoutali debatu na toto téma.“ (Nesouhlasí 30 %)

  • Pouze necelá polovina – 47 % – považuje policejní zásah proti blokádě za „správný a adekvátní“ (nesouhlasí s tím 41 %).
  • V názoru na spor, jestli v národním parku kácet, „se veřejnost štěpí na dvě přibližně stejně velké skupiny: stoupence současného vedení národního parku (44 %) a sympatizantů ochránců přírody a přírodovědců (36 %)“.
  • 56 % lidí si myslí, že v parku „by měla mít přednost ochrana divoké přírody a míst, kde žijí vzácné druhy zvířat, i když část lesu dočasně uschne kvůli kůrovci“ (nesouhlasí 35 %).
  • 50 % soudí, že „ve vybraných částech [národního parku] měly napadené stromy ponechat přírodě, protože smyslem NP je uchovat divokou přírodu bez zásahů člověka“ (nesouhlasí 40 %).

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
„Lidé si na Šumavě přejí národní park, ne lunapark. Turisté očividně chtějí v národním parku obdivovat divokou přírodu, nikoli chodit od jedné atrakce ke druhé. Hejtmani, ředitel Stráský a developeři budou muset své nepopulární plány protlačit proti drtivému nesouhlasu veřejného mínění. Češi a Češky si na rozdíl od nich své vzácné přírody váží a chtějí o ni pečovat.“

„Právě výstavba nových lanovek, sjezdovek a turistických středisek se rýsuje coby středobod sporu o nový zákon o národním parku.“


Poznámky:

[1] Kompletní průzkum ke stažení na: www.hnutiduha.cz/uploads/media/vyzkum_sumava2011.pdf

[2] Podrobnosti v tiskové zprávě: www.hnutiduha.cz/zpravodajstvi/detail-zpravy/select_category/76/article/...

Foto: SAMphoto.cz/© PurestockX

Šítky aktuality: