Exkurze napříč jižní Šumavou: Plechý, Trojmezenský prales, Vltava a Mrtvý luh, pomezí Vojenského újezdu Boletice

Během tří dní poznáme rozmanitá místa návštěvníky méně objevené jižní části Šumavy. Kolem Schwarzenberského kanálu a napříč kamenným mořem vystoupáme k Plešnému jezeruTrojmezenským pralesem až na nejvyšší vrchol české Šumavy Plechý. Projdeme divokou horskou smrčinou napadenou kůrovcem a ponechanou svému svobodnému vývoji. Na Plechém se nám otevřou daleké výhledy do českého i rakouského podhůří a na různé způsoby péče o les – na ten český a ten rakouský, kde není národní park.

Druhý den bude ve znamení divoké šumavské vody na mnoho způsobů. Projdeme se kolem Mrtvého luhu, jednoho z největších a nejtajemnějších šumavských rašelinišť, setkáme se se Studenou Vltavou s bobřími hrázemi a uvidíme revitalizovaný horský potok Hučina, který byl navrácen přírodě. Třetí den pak zavítáme do méně známých, odlehlejších a opuštěnějších hor na pomezí vojenského újezdu Boletice, do oblasti, která patří mezi častá útočiště vzácného šumavského obyvatele a naší největší kočkovité šelmy – rysa ostrovida.

Provádět nás bude Josefa Volfová, zkušená průvodkyně, která se na Šumavě zapáleně věnuje výzkumu a monitoringu rysa ostrovida. Právě o životě této šelmy se z jejích úst dozvíme mnohé (řeč ale zdaleka nebude jen o tom). Putovat s ní budeme nejen po cestách a pěšinách, ale i volným terénem.

Večery budeme trávit v kempu v Nové Peci v podhůří, za pěkného počasí společným posezením u ohně.

Termín

  • 13.–16. 7. 2023

Ubytování

  • Ve vlastních stanech v kempu nedaleko obce Nová Pec

Cena

  • Účastnický poplatek činí 2 200 Kč.
  • Zahrnuje: náklady na společné cesty vlakem, náklady na ubytování v kempu, náklady na odborného průvodce a další organizační náklady celé akce. Nezahrnuje jídlo.
  • Stanovenou částku účastník platí předem po přihlášení na exkurzi, a to převodem na účet.

Přihláška

Přihlásit se můžete vyplněním jednoduchého formuláře zde. Neváhejte, neboť počet účastníků je omezen.
Přihláška je nezávazná a po jejím obdržení vám pošleme další informace o akci. Přihlášení na akci je závazné po odeslání účastnického poplatku.


V případě dotazů pište na marcela.povolna@hnutiduha.cz.