Velké šelmy

Velké šelmy – rysi, medvědi a vlci – se vracejí do českých hor, kde kdysi patřily mezi běžná zvířata.

Hnutí DUHA podporuje návrat těchto vzácných dravců, ale pytláci i nešetrné zásahy do krajiny je vytlačují jen na několik málo míst v ČR.

Šelmy jako důležitá součást ekosystému

Rys už dokázal zabydlet Šumavu a okolí i některá další pohoří. Vlci a medvědi přecházejí ze Slovenska do beskydských lesů.
Velké šelmy jsou ceněným klenotem naší přírody. Ale jsou také důležité pro zdraví lesů: udržují totiž rozumný počet srnců, jelenů a divokých prasat.

  • více o šelmách najdete také na speciálním webu selmy.cz

Nebezpečí první: ilegální lov

V cestě jim ovšem stojí lovci, kteří ohrožená zvířata nemilosrdně střílí: odhaduje se, že za posledních dvacet let bylo u nás ilegálně odstřeleno nejméně 500 rysů. Pytláci ohrožují také malou skupinku vlků v Beskydech.

  • Víte, že? Ze čtrnácti zvířat označených na Šumavě vysílačkou jich kvůli sledování zabili pytlačící myslivci pravděpodobně už osm.

Nebezpečí druhé: neprůchodné dálnice

Další překážkou pro návrat velkých šelem jsou dálnice – táhnou se bez přerušení stovky kilometrů daleko a vlci, rysi a medvědi je nemají kde překročit. Hnutí DUHA prosazuje, aby stejně jako v ostatních zemích byly na pečlivě vybraných místech vybudovány přechody, kudy šelmy mohou přejít z jednoho pohoří do druhého.

  • Víte, že? Hnutí DUHA už prosadilo vybudování důležitého podchodu, který medvědům umožňuje bezpečně překročit železniční koridor u Jablunkova. Mohou tak přecházet ze Slovenska do Beskyd bez nebezpečí srážky s vlakem.

Vlčí a Rysí hlídky

Hlídky speciálně vyškolených dobrovolných spolupracovníků Hnutí DUHA každou zimu monitorují terén v Beskydech a na Šumavě. Mají odradit myslivce a pytláky od ilegálního lovu, a také monitorovat pohyb velkých šelem.

Spolupracujeme s vědci, obyvateli i myslivci

Hnutí DUHA spolupracuje s Českomoravskou mysliveckou jednotou, která vyhlásila boj ilegálnímu lovu. Společně jsme vypsali peněžitou odměnu pro toho, jehož informace povedou k dopadení a usvědčení pytláka. S odborníky z Akademie věd a státních úřadů jsme připravili oficiální program péče o velké šelmy. S dalšími experty pořádáme besedy v beskydských obcích. Mají přinést místním lidem informace a odstranit zbytečný strach z šelem, často způsobený pověrami.

Mohlo by vás zajímat:

Štítky: