>> Petice
V každém srdci je kus divočiny. Dopřejte ji i Šumavě.
>> Dovolená v lese
Každým rokem pořádáme několik týdenních pracovních pobytů v lese pro veřejnost. Přidejte se také.


Hnutí DUHA prosazuje zdravé prostředí pro život, pestrou přírodu a chytrou ekonomiku. Dokážeme rozhýbat politiky a úřady, jednáme s firmami a pomáháme domácnostem. Svých výsledků bychom nedosáhli bez podpory tisíců lidí, jako jste vy.
Vědí vůbec senátoři, pro co hlasovali? Pokud chtějí skutečně zrušit NP, mají to říci bez vytáček rovnou Zákon, který dnes v prvním čtení schválili senátoři, by prakticky zrušil národní park na Šumavě. Poukázalo na to Hnutí DUHA, jež v minulých dnech jednotlivé body kontroverzního návrhu analyzovalo a připomínky zaslalo senátorům. Ti však nedbali na zásadní kritické námitky vědců, ekologických organizací, ministerstva životního prostředí ani některých šumavských obcí, a poslali zákon dál do projednávání senátních výborů.  Senátní návrh zákona především [1]: ·         až na dvou třetinách národního parku umožňuje další výstavbu včetně developerských projektů (§ 1 a § 6 odst. 4); ·         vůbec nezajišťuje, že v parku bude jakékoli místo pro divokou přírodu – tedy účel, kvůli kterému se národní parky zřizují (§ 4); ·         vyvádí pozemky z majetku státu (§ 11); ·         změnou hranic zón vychází vstříc spekulantům s pozemky (příloha č. 4); ·         péče lesů v národním parku nebude podléhat zákonu o ochraně přírody, ale pouze zákonu o lesích – takže by byly dokonce méně chráněné než sousední komerční lesy, kde platí zákony oba (§ 8 odst. 2); ·         nařizuje správě, aby umožnila lov zvěře v národním parku, a to úplně všude kromě intravilánů obcí (§ 8 odst. 4).   Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů z Hnutí DUHA, řekl: „Potřebujeme jasná, srozumitelná pravidla, která ukončí letité spory o národní park. Ale tohle je zákon, který park prakticky zruší. Dvě třetiny parku se otevřou stavebním firmám, vyvádí pozemky ze státního majetku, lesy vůbec nebudou podléhat zákonu o ochraně přírody, v národním parku se bude běžně lovit.“ „Pokud senátoři, kteří by měli být moudrým výkvětem národa, chtějí skutečně náš nejcennější národní park zrušit, měli to říct férově rovnou, a ne to halit do rádoby zákona o Šumavě. Podle tohoto bizarního návrhu by Šumava byla méně a hůře chráněná, než kdyby národní park prostě zrušili a místo něj udělali obyčejný komerční les.“ „Proti zákonu jsou ministerstvo životního prostředí, ochránci přírody, vědci i někteří starostové. Je to návrh očividně napsaný pro spekulanty s pozemky a papalášské lovce, kteří si chtějí přijet do parku zastřílet.“   Kontakt:                                       Jan Piňos, média a komunikace, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz Poznámky: [1] Podrobnosti na: www.hnutiduha.cz/aktualne/hnuti-duha-pise-senatorum-zamitnete-kmotrovsky-navrh-zakona-o-np-sumava
23.4.2014, Rubrika: Lesy a příroda
Jaderná energetika ve světě postupně vyklízí své dřívější pozice. V historii zmizela ne tak dávná hesla jako „renesance jádra“, ukazuje se, že v prostředí otevřeného trhu nemají nové reaktory šanci oproti jiným zdrojům.
17.4.2014, Rubrika: Lesy a příroda