Průmysl oslavuje zelený zákon

Britské průmyslové podniky samy přesvědčovaly premiéra Blaira, aby jeho vláda výrazně snížila exhalace a závislost země na fosilních palivech. Na konferenci, která se koná v Poslanecké sněmovně, to řekla Sandrine Dixson-Declève, ředitelka vlivné platformy velkých evropských firem.

Dále čtěte: Sobotka chce nový zákon o zelených inovacích

Politici, špičkoví experti, byznysmeni, právníci z českých univerzit i zástupci nevládních organizací [1] dnes v Poslanecké sněmovně začali debatovat o návrhu klíčového nového zákona, který by stanovil, jakým tempem země sníží závislost na uhlí, ropě či plynu a potažmo exhalace skleníkových plynů.

Mezinárodní konferenci uspořádalo Hnutí DUHA ve spolupráci s Britským velvyslanectvím a Ekologickým právním servisem [2].

Členka britského parlamentu Bryony Worthington na ní představila obdobnou legislativu, která rozhýbala investice do moderních čistých technologií ve Velké Británii.

Zákon vznikl v roce 2008 poté, co se na něm shodla vláda s opozicí a podpořily jej Konfederace britského průmyslu i odbory a velké rozvojové organizace.

Na konferenci vystoupili také expremiér Vladimír Špidla, šéf daňového oddělení PricewaterhouseCoopers pro střední Evropu Martin Scott nebo ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Záštitu nad konferencí převzal poslanecký Výbor pro životní prostředí. Konferenci zahájil předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Hnutí DUHA obdobný zákon prosazuje svou iniciativou Velká výzva [3]. Do debaty ekologická organizace vstoupila s návrhem, který říká, že Česká republika bude snižovat exhalace skleníkových plynů o 2 % ročně. Zákon rozhýbe investice do zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, rychlá a pohodlná veřejná doprava nebo lepší recyklace odpadu. Na návrhu zákona podle úspěšného britského vzoru spolupracují rovněž experti Ekologického právního servisu [4].

Podobné návrhy už projednávají parlamenty či vlády v Irsku, Finsku, Belgii, Slovinsku, Dánsku a jinde.

Sian MacLeod, velvyslankyně Spojeného království Velké Británie a Severního Irska, řekla:
„Jsem velmi potěšena, že jsme měli možnost prezentovat tento progresivní britský zákon členům českého Parlamentu i širší veřejnosti. Britská vláda chce prostřednictvím budování nízkouhlíkové ekonomiky přinést prospěch příštím generacím. Nové zelenější technologie nám pomohou k udržitelnější budoucnosti, k ochraně životního prostředí a k podpoře ekonomické prosperity. V těchto snahách hraje důležitou roli právě příslušný legislativní nástroj, který se soustředí na dlouhodobé výhody pro firmy i celou společnost.“

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:
„Podobný zákon podle úspěšného britského vzoru by měla mít také Česká republika. Rozhýbe chytré inovace a nová odvětví, takže posílí ekonomiku a srazí účty za energii i naši závislost na dovozu drahých paliv."

Jan Šrytr, právník EPS, řekl:
„Základním přínosem navrhovaného zákona je to, že nabízí dlouhodobý výhled, a tedy určitou jistotu, vývoje státní politiky v oblasti snižování emisí a podpory přechodu na čistou efektivní ekonomiku. Zároveň přitom vládě nesvazuje ruce tím, že by dlouhodobě dopředu stanovoval konkrétní opatření, jak se k těmto cílům přiblížit. Přítomní experti ukázali, že toto na první pohled netradiční právní řešení může být funkční a přínosné i v českých podmínkách.“

Poznámky:
[1] Profily všech vystupujících jsou ke stažení zde: www.velkavyzva.cz/profily_konference.pdf
[2] Program konference je ke stažení zde: www.velkavyzva.cz/program_konference.pdf
[3] Více na www.velkavyzva.cz

  • Zákon podporují vládní Věci veřejné a opoziční ČSSD, padesátka firem, české humanitární organizace i řada osobností v čele s Václavem Havlem.
  • Podle nezávislého průzkumu veřejného mínění by obdobné opatření uvítalo 66 % obyvatel Česka (www.hnutiduha.cz/pics/factum_invenio_pruzkum_zakon.pdf). Na poslance a poslankyně se s žádostí o jeho přijetí již obrátilo více než 22 000 lidí.


[4] Bližší informace o navrhovaném českém zákoně a iniciativě Velká výzva: www.velkavyzva.cz/pics/Velka_vyzva_brozura.pdf

Z dalšího obsahu konference:

  • Zástupkyně rakouského ministerstva životního prostředí Gertraud Wollansky připomenula přijetí podobného zákona v Rakousku přesně před měsícem.
  • Ředitelka platformy velkých evropských firem Sandrine Dixson-Decleve a Martin Scott z PricewaterhouseCoopers popsali, jak takový zákon dá firmám potřebnou jistotu pro investice do nových technologií a efektivity, a ušetří tak na účtech za energii.
  • Bývalý premiér a eurokomisař Vladimír Špidla přiblížil sociální aspekty chytré energetiky.
  • Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek připomněl riziko dopadů změn podnebí na chudé v rozvojových zemích, a tedy i nutnost snižování skleníkových emisí v průmyslových zemích – včetně České republiky.
  • Britští i čeští právní experti debatovali o legislativních aspektech přijetí zákona v České republice na základě zhodnocení britského zákona a obsáhlé analýzy české legislativy.
Šítky aktuality: