Poprvé od roku 1995 má MŽP přijít o kompetence

 
Klíčová ekologická bitva, ve kterou se proměnilo banální schvalování technického zákona, propukne dnes (úterý 21.10.) v parlamentu. Poslanci mají během několika dnů rozhodnout, zda seškrtají důležité kompetence ministerstva životního prostředí – poprvé od roku 1995.
Milan Urban totiž prosadil návrh, podle kterého si ministerstva mají sama sobě připravovat posudky a vydávat hodnotící stanoviska na své vlastní návrhy vládních koncepcí – například státní surovinové politiky, plánu rozvoje turistiky či programu výstavby letišť.
Vláda příslušný paragraf do navrhovaného zákona – původně určeného pouze ke sjednocení české a evropské procedury – vložila až na poslední chvíli. Ambrozkův úřad, který byl za tyto posudky doposud odpovědný, tak přijde o jednu ze svých nejdůležitějších pravomocí.
Ministerstvo životního prostředí naposledy o kompetence přišlo v roce 1995, kdy státní kontrola nad péčí o lesy a řeky přešla na resort zemědělství. ČSSD to tehdy ostře kritizovala a před volbami v červnu 1998 slíbila vrátit pravomoci zpět, což však nesplnila.
Hnutí DUHA navíc varuje, že ministerstva budou usilovat, aby se pokud možno neozývala kritika jejich vlastního návrhu a posuzování tedy bylo pouze formální. Proto jsou ohrožena také práva občanů vyjadřovat se k navrhovaným koncepcím, které se často bezprostředně týkají tisíců lidí. Například v právě připravované energetické politice se rozhodne, zda vláda zruší dvanáct let staré limity těžby, jež chrání obce v Podkrušnohoří před postupem povrchových uhelných dolů. Které dálnice se postaví a kudy povedou, se zase fakticky rozhoduje ve vládním programu výstavby dálnic.
Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
"Návrh, podle kterého si ministerstva mají sama sobě vystavovat posudky na své návrhy, není ničím jiným než oficiálně posvěceným konfliktem zájmů. Ohrožena jsou také práva občanů vyjadřovat se k navrhovaným plánům. Ministerstva pochopitelně budou mít zájem, aby jim do nich nikdo nemluvil. Některé vládní koncepce přitom bezprostředně rozhodují o věcech, které se přímo týkají tisíců lidí, například o postupu uhelných dolů nebo výstavbě dálnic. Schválení tohoto návrhu by bylo obrovskou politickou prohrou Libora Ambrozka. Kompetence ministerstva životního prostředí naposledy seškrtali Václav Klaus s Františkem Bendou v roce 1995."