Nový zákon by zbavil Česko závislosti na drahé ropě

Embargo na íránskou ropu a raketově rostoucí ceny pohonných hmot jsou důvodem, proč by se vládní i opoziční politici měli po úspěšném britském vzoru shodnout na zákoně, který stanoví tempo, jakým se česká ekonomika chce zbavovat závislosti na drahých fosilních palivech, apelovalo dnes Hnutí DUHA.

Ekologická organizace novou rámcovou legislativu navrhuje ve své iniciativě Velká výzva [1]. Zákon rozhýbe investice do veřejné dopravy a budování nových cyklostezek, pomůže na trh autům s velmi nízkou spotřebou a motivuje firmy, aby přesouvaly zboží z kamionů na železnici. Ušetří tak dovoz 222,6 milionu litrů ropy ročně [2].

Experti také spočetli, že rychlejší a pohodlnější veřejná doprava zase může do roku 2020 nahradit až 15 procent aut [3].

Zatímco před deseti lety tankovali Češi litr nafty za 18 korun, dnes je cena dvojnásobná. Ropa tvoří bezkonkurenčně největší položku v českém účtu za dovoz paliv. Česká ekonomika za ni každý jeden den zaplatí 232 milionů korun [4].

Zákon, který Hnutí DUHA prosazuje, již podporují vládní Věci veřejné i opoziční ČSSD a podle nezávislého průzkumu Factum Invenio také 66 procent obyvatel České republiky. Podobnou legislativu před čtyřmi lety schválili ve Velké Británii a postupně se přidávají i další evropské země [5].

Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí DUHA řekl:

"Rostoucí ceny ropy na globálním trhu nejsou osud, se kterým nic nenaděláme, takže můžeme jen koukat platit. Umíme srazit naši závislost na dražší a dražší ropě. Máme technologie a vyplatí se to ekonomicky, ale prozatím chybí politická vůle."

"Politici by proto měli schválit zákon podle britského vzoru, který narýsuje tempo, jakým se chceme zbavit závislosti na drahých fosilních palivech. Rozhýbe tak chytré inovace, jako jsou auta s velmi nízkou spotřebou, pohodlná veřejná doprava nebo lepší cyklostezky."

Poznámky:

[1] Více na www.velkavyzva.cz.

Hnutí DUHA ve své iniciativě Velká výzva prosazuje ve spolupráci s právními experty EPS návrh zákona, který závazně stanoví, jak bude Česká republika snižovat exhalace skleníkových plynů – a potažmo závislost na fosilních palivech – o 2 % ročně. Rozhýbe tak investice do zelených řešení, jako je zateplování domů, čistá energie, rychlá a pohodlná veřejná doprava, auta s nízkou spotřebou nebo třeba lepší recyklace odpadu.

[2] Spitz, J., et Pur, L.: Zpráva o potenciálu snížení emisí skleníkových plynů v České republice, Enviros pro MŽP, Praha 2007

[3] viz studie Chytrá energie dostupná na hnutiduha.cz/uploads/media/chytra_energie.pdf

[4] viz zpráva Ministerstva průmyslu a obchodu Ropa a ropné produkty za rok 2010 dostupné na www.mpo.cz/dokument86049.html

[5] Ve Velké Británii platí zákon již od roku 2008. Rakouskou přijalo zákon na konci roku 2011. V Dánsku a Irsku parlamentní volby vyhrály strany, které podobný zákon chtějí prosadit. V dalších evropských zemích – Belgii, Finsku, Slovinsku či Maďarsku – je již diskutují parlamenty.

Šítky aktuality: